piątek, 16 maja 2014

Musujący czy gazowany? - czyli nie wszystkie cydry są takie same

Nie każdy cydr jest taki sam, chociaż wszystkie mają wspólną podstawę - sok jabłkowy. Wyróżniamy też cydry gruszkowe, sporządzane analogicznie z soku gruszkowego. Cydr gruszkowy ma nawet polską nazwę (której chyba nikt nie używa) mianowicie grusznic lub gruszecznik.


Wytrawność
Tak jak wina, tak i cydry dzielimy na słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Kryterium jest tu oczywiście zawartość cukru. Tradycyjnie sporządzony cydr jest zawsze wytrawny, ponieważ cały naturalny cukier fermentuje. Każda słodsza wersja cydru jest więc sztucznie dosładzana. 

Bąbelki
Kolejne kryterium to bąbelki. Naturalnie sfermentowany cydr jest niegazowany. Cydry musujące też są naturalne - małe przyjemne bąbelki pojawiają się w nich na skutek fermentacji cukru dodanego do niegazowanego cydru. Cydry gazowane posiadają całkowicie sztuczne bąbelki czyli są po prostu impregnowane dwutlenkiem węgla.

Cydry smakowe
Na rynku dostępne są także cydry smakowe. Oprócz gruszkowego (choć i to nie zawsze), wszystkie inne smaki to po prostu cydr jabłkowy z dodatkiem soku lub koncentratu; truskawki, owoców leśnych itd. Trzeba się liczyć z tym, że im bardziej smak "udziwniony" tym mniej naturalny.
Nazewnictwo

język angielski (UK)
cider - cydr 
still cider - cydr niegazowany
sparkling cider - cydr musujący 
carbonated cider - cydr gazowany
dry cider - cydr wytrawny
sweet cider - cydr słodki

język angielski (USA)
cider / apple cider - bezalkoholowy mętny napój z jabłek, tradycyjny napój Halloweenowy
hard cider - cydr (alkoholowy)

język francuski
cidre - cydr 
cidre mousseux - cydr musujący
cidre doux - cydr słodki
cidre brut - cydr wytrawny

język czeski
cidre (wymawiany sidr)

język niemiecki
Apfelschaumwein
Apfelwein

język hiszpański
sidra

język włoski
sidro
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz