sobota, 17 maja 2014

Cydr-ocena: Kiss Premium Dry (Estonia)

Kiss Premium Dry Apple Cider (Estonia)


kraj pochodzenia: Estonia
producent: Saku Olletehase
importer: Kamron, Kielce
objętość: 330 ml
zawartość alkoholu: 4,5%
kapsel: tradycyjny
cena: 4,99 zł (Carrefour, Gdańsk)
cena za litr: 15,12 zł

Do cydru Kiss Premium Dry mam sentyment o czym niżej w ciekawostce. Ten estoński napój jest rześki, trochę kwaśny, chociaż niestety mija się z nazwą (dry) - nie jest wytrawny, raczej półwytrawny. Miłą niespodzianką jest jabłkowa końcówka, która smakuje dość naturalnie i długą ją czuć w ustach. Bąbelki są przyjemnie, nieprzesadnie intensywne. 

Oczywiście nie jest to cydr perfekcyjny, ale z czystym sumieniem mogę go polecić. Przypadnie do gustu początkującym i jest im nawet zalecany (nie zaczynajcie pierwszych przygód z cydrem np. od app!-a...), jak i amatorom brytyjskich trunków.

Informacja na etykiecie mówi, że Kiss Premium Dry został wyprodukowany z wina jabłkowego. Niestety nie znam estońskiego, ale być może jest to błąd w tłumaczeniu oryginalnej etykiety. Na stronie producenta w języku angielskim można znaleźć informację, że produkuje się go z naturalnego soku jabłkowego.

Cydr Kiss Premium Dry otrzymał wyróżnienie w kategorii “Napoje alkoholowe i bezalkoholowe” w konkursie na najlepszy produkt XVII Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro 2013.

Ciekawostka: Kiss Premium Dry miał inną etykietę i był dostępny na polskim rynku o mocy 5%. Po zmianie przepisów (od stycznia 2013 r. maksymalną opłacalną ilością alkoholu pod względem opłat akcyzowych jest właśnie 4,5%) ma standardowo 4,5%. Kiss Premium Dry w starej wersji był dostępny już kilka lat temu w kultowej Alchemii w Krakowie, gdzie kosztował aż 9 zł za 330 ml i właśnie wtedy się z nim zapoznałam. Jeśli mnie pamięć nie myli był wtedy bardziej wytrawny niż teraz.

Cydr-ocena: 3,75/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz