czwartek, 15 maja 2014

Cydr-ocena: Cydr Lubelski - jabłko (Polska)

Cydr Lubelski (Polska)

jabłko - tradycyjny

kraj pochodzenia: Polska
producent: Ambra SA, Warszawa
objętość: 330 ml
zawartość alkoholu: 4,5%
kapsel: twist-off
cena: 4,19 zł (Carrefour, Gdańsk)
cena za litr: 12,70 zł

Cydr Lubelski jest w chwili obecnej jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek cydru w Polsce. Występuje w wersji klasycznej - jabłko oraz w wersji słodszej - jabłko na miodzie. Cena niestety nie jest niska, warto jednak kupować butelki 1 litrowe, a nie małe 330 ml. 
Cydr Lubelski jest orzeźwiający dzięki smakowi cierpkiego, kwaśnego jabłka. Smak zbliżony jest do jabłek zielonych, które zresztą widnieją na etykiecie, jednak nie sądzę, by to właśnie z nich był produkowany. Jest bardzo aromatyczny, aromat jest przyjemny, ale nie ma się co łudzić, że naturalny. Wyprodukowany z jabłek z Lubelszczyzny, niestety na butelce nie ma podanego dokładnego składu. Jest to cydr musujący, co zresztą przyjemnie czuć - bąbelki są małe i nie tak inwazyjne jak w przypadku sztucznego gazowania dwutlenkiem węgla.

Podsumowując - Cydr Lubelski dobrze smakuje, zwłaszcza (jak każdy cydr), gdy jest schłodzony. Pozytywnie odznacza się na tle innych. Niestety biorąc pod uwagę masówkową produkcję, trzeba wziąć poprawkę na "naturalność" tego napoju.

Producent - Grupa Ambra - bardzo zaangażował się w promocję cydru w Polsce. Na jesień 2014  r. zaplanowana jest impreza - święto młodego cydru, a na przyszły rok eksport Cydru Lubelskiego do co najmniej kilku krajów.

Cydr Lubelski zdobył już prestiżowe nagrody, m.in. jako pierwszy polski cydr otrzymał znak "Poznaj Dobrą Żywność" przyznawany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cydr-ocena: 2,75/5 (update: 27.06.2014 - po przetestowaniu wielu innych cydrów obniżam ocenę na 2,75)


1 komentarz:

  1. Czytelniczka Patrycja donosi, że w Auchan w Krakowie można kupić 1 litr Cydru Lubelskiego za 9 zł.

    OdpowiedzUsuń