czwartek, 2 lipca 2015

Cydr - alternatywa dla piwa w diecie bezglutenowej

Cydr - alternatywa dla piwa w diecie bezglutenowej


Celiakia, alergia na gluten czy też po prostu nadwrażliwość na gluten z zasady wyklucza z diety piwo. Wiele osób decyduje się unikać glutenu, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości związanych z jego spożyciem.

Jednak jeśli lubimy napić się alkoholu, a nie lubimy lub nie możemy spożywać glutenu to powstaje spory problem. Wprawdzie są na rynku piwa bezglutenowe, na szczęście coraz lepiej dostępne i w coraz niższych cenach, ale wybór nie jest porażający - można tylko z zazdrością zerkać na te tysiące nowych, glutenowych marek i rodzajów piwa. Alternatywą są oczywiście mocne alkohole - wódka, gin, whisky czy rum, które mimo, iż niektóre są produkowane ze zbóż, glutenu nie zawierają (gluten usuwany jest podczas destylacji). Wino też jest z zasady bezglutenowe - wyjątkiem są barwniki i środki do oczyszczania wina zawierające gluten, ale jeśli występują w składzie nie stwarzają większego zagrożenia. Jednakże nie każdy lubi i chce pić tak mocne trunki. 

W związku z powyższym, cydr jest świetną alternatywą dla piwa w diecie bezglutenowej. Wytwarzany z jabłek jest całkowicie bezglutenowy. Niektóre marki zaznaczają na swoich etykietach, że ich cydr jest bezglutenowy/gluten free, ale nawet jeśli takiego oznaczenia nie ma, to możemy przyjąć, że dany trunek nie zawiera glutenu.
Niektórzy producenci wykorzystują przy produkcji cydru jęczmień - informacja o zawartości jęczmieniu w składzie powinna znaleźć się na etykiecie. Jeśli nie mamy pewności lub po prostu boimy się spożyć potencjalny cydr z glutenem - wybierajmy te, które mają znaczek "gluten-free". 

Tutaj mała przestroga - w Polsce marka Somersby jest piwem, a nie cydrem, więc piwa jabłkowe i inne smakowe zawierają gluten!

A na koniec sugestia dla rodzimych producentów cydru - warto pojawiać się na targach żywności bezglutenowej (np. Gluten Free Expo)! Wiele osób, które ze względu na zawartość glutenu zrezygnowało z piwa, nie wie, że cydr jest alternatywą!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz