piątek, 29 maja 2015

British Cider Championships 2015 z polskim laureatem

British Cider Championships 2015 w ramach Royal Bath and West Show


Jeszcze do jutra (30.05.2015) w Shepton Millet (35 km na południe od Bristolu) trwa The Royal Bath & West Show czyli największy angielski festiwal rolniczy pod patronatem samej królowej. W ramach Show co roku przeprowadzany jest "Brytyjski Konkurs Cydrów" ("British Cider Championships"), ale wbrew nazwie, oceniane są nie tylko produkty brytyjskie, ale i zagraniczne. 


O nagrody w kategorii międzynarodowej walczyły 62 cydry i 7 perry z krajów takich jak: USA, Francja, Hiszpania (Asturia), Irlandia oraz... Polska. Wspaniałą niespodzianką są wczorajsze wyniki:


źródło: http://rbw.showbiz-software.co.uk


Wyróżnienie VHC (Very Highly Commended) czyli "wysoko rekomendowany" otrzymał Marcin Wiechowski z Kwaśnego Jabłka. To pierwsza tego typu międzynarodowa nagroda dla polskiego cydru.


Oprócz kategorii międzynarodowej osobno dla cydru i osobno dla perry, konkurs obejmuje krajowe kategorie takie jak: cydr organiczny, cydr fermentowany w butelce, cydr naturalnie słodki, cydr z jednej odmiany jabłek, cydr z kilku odmian jabłek, perry, cydr słodki, cydr półwytrawny, cydr wytrawny, a także nagroda dla cydru, którego ocenia się nie tylko smak, ale i wygląd butelki. 


W tej ostatniej kategorii zwyciężył Armagh Cider Company, którego produkty prezentują się następująco:źródło: http://armaghcider.com


Wśród laureatów pojawiały się cydry dostępne na polskim rynku, m.in. Thatchers Cider, Burrow Hill Cider, Sheppy's Cider. Co roku do konkursu zgłaszanych jest kilkaset brytyjskich cydrów i perry.

Miejmy nadzieję, że w przyszłych latach pojawi się więcej nagród dla polskich produktów, a może nawet jakiś medal? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz