niedziela, 22 czerwca 2014

Cydr lodowy (ice cider) - ekskluzywny brat cydru

Cydr lodowy (ang. ice cider, fr. cidre de glace)

Cydr lodowy ma swoje korzenie w Kanadzie, w prowincji Quebec i jest stosunkowo młodym odkryciem (lata 90. XX wieku). Kanada to lider w produkcji cydrów lodowych, ma tam siedzibę około 50% wszystkich producentów. 

Tak jak wina lodowe powstają z przemarzniętych winogron, tak analogicznie cydr lodowy produkowany jest z przemarzniętych jabłek, pozostawionych w sadzie aż do końca stycznia. Jabłka zbierane są w temperaturze od -8 do -15 stopni C, a następnie wyciskane i pozostawione do fermentacji (krioekstrakcja). Drugim sposobem jest zamrażanie soku wyciśniętego z jabłek zebranych pod koniec sezonu i magazynowanych do końca grudnia (kriokoncentracja). 

Cydry lodowe produkuje się z jabłek słodkich. Mają wyższą zawartość alkoholu niż cydry zwykłe - od 7% do 13%. Poleca się je do spożycia razem z serami.

Przykłady cydrów lodowych:

Domaine Pinnacle Ice Cider - wytwarzany w Quebec w Kanadzie, wprowadzony na rynek w 2001 roku przez Domaine Pinnacle. Produkowany z sześciu rodzajów jabłek. Wielokrotnie nagradzany. Butelka 375 ml kosztuje około 24 USD.  Zawartość alkoholu: 12%. 
Neige Cidre de Glace - wytwarzany w Quebec. Cydr Neige (czyli 'śnieg') występuje w kilku wersjach, w tym w wersjach ekskluzywnych. Był jednym z pierwszych cydrów lodowych w Kanadzie. Obecnie dostępny jest we Francji, USA, Japonii i Anglii. Producent - La Face Cachée de la Pomme został nagrodzony ponad 100 razy. Butelka 375 ml kosztuje około 20 USD.  Zawartość alkoholu: 10%. 
Eden Vermont Ice Ciders - kilka rodzajów cydrów o zawartości alkoholu od 9-10% w zależności od zastosowanej odmiany jabłek. Produkowany w stanie Vermont, tuż przy granicy z Kanadą. Butelka 375 ml kosztuje od 25 do 32 USD.
Jabłecznik Trzebnicki Cydr Lodowy - także w Polsce produkuje się cydr lodowy. Obecnie jest to tylko jedna marka - Jabłecznik Trzebnicki o zawartości alkoholu 8,5%. Butelka 330 ml kosztuje około 35 zł.


Zdjęcie pochodzi z Wikipedii i przedstawia przemarznięte jabłka, gotowe do produkcji soku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz