środa, 21 maja 2014

Cydr-ocena: eXcite Cider (Polska)

eXcite Cider - Cydr Premium (Polska)


kraj pochodzenia: Polska
producent: +H2O, Chociszew
objętość: 330 ml
zawartość alkoholu: 5%
kapsel: tradycyjny
cena: 4,69 zł (Alma, Sopot)
cena za litr: 14,21 zł

eXcite to cydr tego samego producenta co app! Cider dostępny w Biedronce. Nie ma co się oszukiwać - jest od biedronkowego dużo lepszy, po pierwsze nie jest tak bardzo słodki. Ale do doskonałości mu też sporo brakuje.

Ciekawostką jest to, że kiedyś występował pod nazwą X Cider Premium Strong w półlitrowych butelkach i był na pewno smaczniejszy (bardziej wytrawny). Kilka lat temu był jednym z pierwszych na polskim rynku cydrów, tradycyjnie można było go kupić w Almie za 5 zł (czyli sporo taniej, 1 l = 10 zł). Z właściwości "stronga" została mu zawartość alkoholu 5%. Jak dotąd wszystkie oceniane przeze mnie cydry miały po 4,5%. Wiąże się to ze specyfiką polskich przepisów (więcej w drugim akapicie wpisu Tradycyjny polski cydr).

eXcite ma bardzo mało bąbelków, po przelaniu do szklanki znikają one prawie od razu. Sprawia to wrażenie, że już na początku jest wygazowany. Ma słaby zapach i lekki słomkowy kolor. Smakuje półwytrawnie z końcówką słodszą. 

Posiada certyfikat koszerności wydany w Izraelu, co zostało odnotowane na etykiecie. Według informacji z etykiety cydr wyprodukowano z różnych gatunków polskich jabłek. Nie ma natomiast informacji o składzie (w starej wersji była).

2,75/5

wersję starą "strong" oceniłabym na 3,25/5


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz