niedziela, 3 stycznia 2016

Cydry Smykan od Slow Flow Group

Cydry Smykan od Slow Flow Group

Cydry Smykan degustowałam hurtowo czyli wszystkie cztery rodzaje na raz. Udało mi się je kupić w Krakowie na Kazimierzu w sklepie Regionalne Alkohole (miejsce naprawdę dobrze zaopatrzone w cydry). 

Cydry Smykan to debiut 2015 roku (który nastąpił po długim, żmudnym procesie rejestracji). Był to debiut natychmiastowo udany - cydry zdobyły medale na EnoExpo 2015 w Krakowie - srebrne dla Grochówki 2014 i Jaskóła 2014 oraz brązowy dla Cuvee Garage 2014. Zdecydowanie są to produkty dla koneserów i bardzo się różnią od masówkowych trunków, których fermentacja ucinana jest zwykle na 4,5%. Wszystkie mają od 6,5% do 7% zawartości alkoholu i słodyczy raczej w nich nie znajdziecie :) Są niefiltrowane i niepasteryzowane, naturalnie gazowane (drobne, przyjemne bąbelki) oraz nie zawierają siarki.

Wizualnie cydry prezentują się bardzo atrakcyjnie. Etykietki pasują do ich charakteru. Cydr Smykan Wyspowy - 6,5%, 0,75 l, cena - 24 zł
Trunek podobny do hiszpańskich sidra natural. Kwaśny, trochę cierpki, ale zarazem bardzo lekki i dobrze zbalansowany - kwasota i cierpkość to w tym przypadku zalety, a nie wady. Jego smak oceniłabym jako "stary". Latem na pewno będzie świetnie gasił pragnienie. W zapachu czuć jabłka  - chyba najbardziej intensywnie z wszystkich czterech Smykanów.
Jak czytamy na etykiecie, został stworzony na bazie świeżego soku z jabłek ze starych, ekologicznych sadów Beskidu Wyspowego.
4,5/5

Cydr Smykan Cuvee Garage - 7,0%, 0,75 l, cena - 29 zł
Ten cydr jest bardziej cierpki w porównaniu z Wyspowym. W zapachu czuć nutkę słodyczy i kwiatów, ale w smaku nie ma jej za wiele. Jest też troszkę cięższy i bliżej mu do cydrów francuskich. Tak jak Wyspowy, powstał z jabłek ze starych sadów Beskidu Wyspowego.
4,25/5

Cydr Smykan Grochówka - 6,5%, 0,75 l, cena - 29 zł
Stworzenie jednoodmianowego cydru to prawdziwe wyzwanie. Grochówka jest bardzo wytrawna, trochę cierpka. Jest w porządku, ale z wszystkich czterech smakowała mi najmniej, może dlatego, że smak był trochę jednostajny. W dodatku jako jedyna "wybuchła" przy otwieraniu. 
Grochówka powstała na bazie jabłek rosnących w 70-letnich sadach Beskidu Wyspowego.
3,75/5

Cydr Smykan Jaskół - 7,0%, 0,75 l, cena - 29 zł
Jaskół powstał z trzech odmian jabłka: grochówka, janagpred i champion. Jest mniej kwaśny niż Wyspowy, ale również podobny do cydrów hiszpańskich. Wytrawny.
4/5

Podsumowując - cydry Smykan są jak najbardziej udane, przyjemne, świeże. Kwasota czy cierpkość są tu zaletami, nie znajdziecie tu także nieprzyjemnych posmaków drożdżowych. Cena trochę wysoka w porównaniu ze "zwykłymi" cydrami. Może po zmianie przepisów na bardziej przyjazne dla cydrowników, uda się obniżyć ceny cydrów jakościowych (bo na masówkach zawsze łatwiej jest na czymś "przyciąć").Brak komentarzy:

Prześlij komentarz