piątek, 11 lipca 2014

Relacja: Podwieczorek na dwa kieliszki (Kraków)


Podwieczorek na dwa kieliszki - relacja ze spotkania

Winebar Lipowa 6F / Krako Slow Wines, Kraków - 10 lipca 2014 r.Blog Cydromania za sprawą specjalnego krakowskiego wysłannika uczestniczył w unikalnym cydrowym wydarzeniu czyli w Podwieczorku na dwa kieliszki #7 polskie cydry rzemieślnicze (zwany inaczej Zlotem Polskich Cydrowników).


Podwieczorek na dwa kieliszki to cykl spotkań Mariusza Kapczyńskiego, na których można spotkać osobistości ze świata wina i kulinariów. Tym razem zaproszeni zostali polscy cydrownicy. 

Początkowo na spotkaniu przewidywano degustację 15 cydrów od 8 producentów. Jak się okazało degustacja objęła prawie 20 cydrów. Spotkanie było bardzo atrakcyjne ponieważ dało możliwość spróbowania lokalnych cydrów z całej Polski, w tym takiej perełki jak opisywany już przeze mnie cydr lodowy (Trzebnicki), cydr z dalekiej Warmii, który podobno najlepiej smakuje właśnie tam - źle znosi transport (Kwaśne Jabłko) czy cydr z syropem z bzu (CydRrr z Psiej Budy). Ten ostatni został stanowczo zarekomendowany przez wysłannika Cydromanii, co mnie nie dziwi, ponieważ jabłeczniki idealnie się komponują z bzem (Stassen czy Cydrówka z bzem to naprawdę dobre cydry smakowe). Były też cydry beczkowe, były dojrzewające pod koniec w butelce, a także limitowane edycje różnych marek. Różnorodność kolorystyki cydrów można obejrzeć na zdjęciach (więcej zdjęć na Facebooku).

Po degustacjach, które trwały około dwie godziny, uczestniczy mogli zamówić potrawy z "cydrowego menu" m.in. kalmary z chilli i masłem czosnkowym na cydrze oraz risotto z kurkami i cydrem Ignaców.

Cydrownicy opowiadali o poszukiwaniach idealnych jabłek, a także o problemach formalnych w produkcji oraz późniejszej sprzedaży cydru.

Bardzo żałuję, że nie mogłam być na tym wydarzeniu. Zarówno sobie, jak i wszystkim cydromaniakom życzę więcej takich atrakcji we wszystkich miastach Polski :)

Linki:
Winebar Lipowa 6F (FB)Zdjęcia: Adam SitkoBrak komentarzy:

Prześlij komentarz